theme-icon
logo
logo
Menu icon
Point.md logo
Distribuie știrea
Copiază linkul
Link copiat
2 Noiembrie 2026, 16:00
1 786
Copiază linkul
Link copiat

NeoComputer: Monitor de gaming - cât contează 240 Hz, QHD și OLED Ⓟ

Un monitor pentru gaming se alege după trei cifre: frecvența de reîmprospătare, rezoluția și timpul de răspuns. Articolul arată ce câștigi la fiecare treaptă, de la 144 la 360 Hz și de la Full HD la OLED.

Cifrele vin din catalogul NeoComputer, un magazin IT din Chișinău fondat în 2006: 355 de monitoare în stoc la 2 noiembrie 2026.

NeoComputer: Monitor de gaming - cât contează 240 Hz, QHD și OLED

Iurie Berzan, CEO-ul NeoComputer, lângă peretele cu monitoare din showroomul din Chișinău. Foto: NeoComputer

De ce 180 Hz a devenit minimul pentru un monitor de gaming?

La 60 Hz, ecranul arată un cadru nou la fiecare 16,7 milisecunde; la 144 Hz, la fiecare 6,9; la 180 Hz, la fiecare 5,6. Saltul de la 60 la 144 Hz scurtează timpul dintre cadre cu aproape 10 milisecunde, iar 180 Hz costă doar cu câteva sute de lei mai mult decât 144 Hz.

Catalogul confirmă: din 355 de monitoare, 177 au cel puțin 144 Hz, 126 au 180 Hz sau mai mult, iar 64 ajung la 240 Hz și peste. Cifra de pe cutie merită tradusă: „1 ms" înseamnă aproape mereu MPRT, un timp măsurat cu iluminarea de fundal pulsată, nu GtG, timpul real de schimbare a culorii pixelului, de câteva ori mai mare la un IPS obișnuit și apropiat de cifra de pe cutie doar la panourile Fast IPS. La 2 noiembrie 2026, monitoarele gaming de 180 Hz cu rezoluție QHD costau între 3.600 și 6.600 de lei, iar un Fast IPS de 27 de inci cu 180 Hz pornea de la circa 3.800 de lei.

NeoComputer: Monitor de gaming - cât contează 240 Hz, QHD și OLED

240, 320 sau 360 Hz: Unde se oprește câștigul?

Peste 240 Hz, câștigul devine greu de simțit și scump de obținut. De la 240 la 360 Hz, timpul dintre cadre scade cu doar 1,4 milisecunde, iar PC-ul trebuie să scoată 360 de cadre pe secundă ca să folosească ecranul, posibil azi doar în shootere competitive, la setări mici, cu o placă de top.

Un monitor de 320 sau 360 Hz are sens pentru cine joacă competitiv ore întregi. Pentru restul, 240 Hz QHD este treapta unde câștigul se mai vede. Mai important decât frecvența maximă este VRR (FreeSync sau G-Sync Compatible), care sincronizează monitorul cu placa video când cadrele fluctuează; contează și panoul: Fast IPS păstrează culorile la frecvențe mari, VA ieftin lasă umbre în scenele întunecate.

NeoComputer: Monitor de gaming - cât contează 240 Hz, QHD și OLED

QHD la 27 de inci: De ce Full HD nu mai ajunge?

La 27 de inci, Full HD înseamnă 82 de pixeli pe inci și margini zimțate la text, iar 2K, adică QHD (2560×1440), urcă la 109 pixeli pe inci, cu 78% mai multe detalii pe aceeași suprafață. De aceea un monitor de 27 de inci se cumpără cu QHD, iar Full HD rămâne la 24–24,5 inci, unde densitatea este de 90–92.

Excepția sunt jucătorii de esports: monitoarele de 24,5 inci Full HD cu 240–320 Hz rămân standardul în turnee, pentru că imaginea mică poate fi cuprinsă cu privirea și placa video scoate ușor sute de cadre. Potrivit specialiștilor NeoComputer, cea mai frecventă greșeală este un monitor de 27 de inci Full HD luat pentru că „are 240 Hz": frecvența se vede în meniu, pixelii mari se văd în fiecare joc.

De ce trec jucătorii la OLED și ce plătesc pentru asta?

Un monitor OLED schimbă culoarea pixelului în 0,03 milisecunde, de zeci de ori mai repede decât un IPS, așa că imaginea în mișcare rămâne clară, fără dârele din spatele obiectelor rapide. Pixelul stins nu emite lumină, deci negrul este perfect și scenele întunecate capătă adâncime.

Prețul se plătește de trei ori. Întâi în bani: la 2 noiembrie 2026, monitoarele OLED de 27 de inci QHD cu 240 Hz porneau de la circa 10.000 de lei. Apoi în întreținere: imaginile statice, bara de viață, minimapa pot lăsa urme permanente, numite burn-in; producătorii mari dau pentru acestea o garanție separată, de obicei de trei ani. A treia este luminozitatea: pe un ecran complet alb, un OLED coboară la 200–250 de nits, luminozitatea tipică din fișele mai multor modele din catalog, față de vârfurile de 1.000 de nits din jocuri.

„OLED este primul salt care se vede cu ochiul liber de la trecerea la 144 Hz încoace; îl recomandăm celor care acceptă că ecranul cere câteva reguli de folosire"

Iurie Berzan, CEO NeoComputer

Ce placă video și ce cablu cer 240 Hz la QHD?

Un monitor de 240 Hz QHD se folosește cu adevărat doar dacă placa video scoate aproape 240 de cadre pe secundă la 2560×1440. În shootere competitive reușesc asta și plăcile de clasă medie; în jocurile mari, aceeași placă coboară adesea sub 100 de cadre, iar monitorul lucrează, prin VRR, la frecvența plăcii.

Cu o placă de clasă medie și jocuri grele, 180 Hz QHD cu VRR dă același rezultat ca 240 Hz. Prin HDMI 2.0, QHD merge la cel mult 144 Hz; pentru monitoarele de 240 Hz și peste ai nevoie de DisplayPort 1.4 sau HDMI 2.1. PlayStation 5 și Xbox Series X se opresc la 120 Hz, deci pe consolă contează HDMI 2.1 și VRR, nu 240 Hz.

Cât costă fiecare treaptă de monitor de gaming

Prețul unui monitor de gaming urcă în trepte, iar rezoluția și tipul panoului cântăresc mai mult decât frecvența: între 180 și 240 Hz la aceeași rezoluție diferența este de 1.000–1.500 de lei, pe când trecerea la OLED dublează prețul. Intervalele sunt din catalog, la 2 noiembrie 2026, pentru modelele în stoc.

  • Full HD, 24–24,5 inci, 144–200 Hz, IPS: 1.850–2.600 de lei.
  • Full HD, 24–25 inci, 240–320 Hz, pentru esports: 2.700–5.600 de lei.
  • QHD, 27 de inci, 165–200 Hz, Fast IPS sau VA: 3.600–6.600 de lei.
  • QHD, 27 de inci, 240–350 Hz, IPS: 4.900–9.900 de lei.
  • 4K, 27 de inci, 160–320 Hz, inclusiv modelele „dual mode" (Full HD la 320 Hz): 7.100–10.000 de lei.
  • OLED, 27 de inci QHD, 240–500 Hz: 10.000–25.800 de lei; OLED 4K de 27–32 de inci: 19.900–29.600 de lei.

NeoComputer: Monitor de gaming - cât contează 240 Hz, QHD și OLED

Întrebări frecvente

Ce monitor de gaming merită cumpărat în Moldova până la 5.000 de lei?

Un Fast IPS de 27 de inci QHD cu 180–260 Hz și FreeSync; la 2 noiembrie 2026 existau modele de la circa 3.800 de lei, iar 240–260 Hz la QHD intrau sub 5.000.

Merită un monitor OLED pentru gaming?

Da, dacă bugetul permite 10.000 de lei și peste și dacă ecranul e folosit mai ales pentru jocuri și filme. Nu, dacă pe același ecran se lucrează opt ore la documente.

Ce monitor merge cel mai bine cu PlayStation 5?

Un monitor QHD sau 4K cu 120 Hz, HDMI 2.1 și VRR; consola nu depășește 120 Hz, deci 240 Hz nu se folosește.

Pe scurt

Un monitor de gaming de 27 de inci se cumpără azi cu rezoluție QHD și cel puțin 180 Hz, treaptă la care prețul a coborât sub 4.000 de lei la 2 noiembrie 2026. Saltul de la 60 la 144 Hz se simte imediat, iar fiecare treaptă următoare aduce un câștig de cam 1,4 milisecunde pe cadru. Monitoarele OLED oferă cea mai clară imagine în mișcare și un negru perfect, de la circa 10.000 de lei pentru 27 de inci. Frecvența monitorului se alege după placa video și după jocuri, cu VRR activ.

Ce verifici înainte să plătești

  1. Rezoluția potrivită diagonalei: Full HD doar până la 24,5 inci, QHD la 27.
  2. Frecvența după placa video: 180 Hz pentru clasa medie, 240 Hz și peste pentru plăci de top.
  3. Timpul de răspuns GtG în fișă, nu doar „1 ms".
  4. VRR: FreeSync Premium sau G-Sync Compatible și DisplayPort 1.4 sau HDMI 2.1.
  5. La OLED: garanția pentru burn-in și funcțiile de protecție a pixelilor.

NeoComputer · str. Columna 104, Chișinău · (022) 840-999 · neocomputer.md 

neocomputer.md → https://neocomputer.md

Sursă
Distribuie știrea
Copiază linkul
Link copiat
Acest text a fost tradus cu ajutorul AI. Ați observat o greșeală?