point news
Новости
  • 14
  • 16
  • 7186

Este cel mai scump Volkswagen Golf din toate timpurile

Conceptul a fost lansat in mai. Design Vision GTi este cel mai puternic proiect Golf pe care il au nemtii.

Volkswagen a comunicat pretul unui singur model Design Vision daca l-ar si produce. Au raspuns la o simpla intrebare despre costurile de productie si cele de vanzare. Raspunsul a fost peste tot ce-si imagina oricine: 5.5 milioane $. Si asta pentru ca masina este la un cu totul alt nivel decat un GTi de serie.

Pe afara nu arata atat de spectaculos. Orice masina super sport, fie ca e un Renault Megane, un Ford Focus RS sau chiar un GTi, are adaugiri si inflorituri de design care o fac ultra agresiva. Motivul e puterea si tot ceea ce tine de performantele acestui hipercar. Pentru ca GTi-ul Design Vision este o masina hiper. Are un motor V6 de trei litri, cu doua turbine si scoate fix 503 cai. Cei "3 cai peste" au acelasi rol pe care il are calul putere in plus la mia de pe Veyron.

Este o demonstratie de depasire a limitelor tehnologice. Conceptul atinge 100 km/h in 3.9 secunde si  302 km/h.

Inauntru, cel mai scump golf din toate timpurile are piele intoarsa, carbon, scaune de competitie si sigle cu Design Vision GTi.

Volkswagen o sa produca masina doar la comanda ferma pentru cei mai mari si mai bogati fani ai modelului Golf.  

14 comentarii. adaugă
vinni92 29 noiembrie 2013, 13:25 block
vinni92
vinni92
29 noiembrie 2013, 13:25

Frumos

0
abdi20 29 noiembrie 2013, 17:53 block
abdi20
abdi20
29 noiembrie 2013, 17:53

SUPER

1
denis26 29 noiembrie 2013, 19:26 block
denis26
denis26
29 noiembrie 2013, 19:26

fff frumos brv !!!!!

0
dMeXX 29 noiembrie 2013, 20:10 block
dMeXX
dMeXX
29 noiembrie 2013, 20:10

Sigur nu-si merita banii. Golf'ul nu este masina de colectie, si numele lui nu se va egala niciodata cu Ferrari, Lambo, McLaren Bugatti sau Rolls...
asa ca, peste zeci de ani, la licitatie modele ca " LaFerrari", "P1" <"Veneno" sau "
Veyron" vor fi vindute la preturi de 3-5 ori mai mari decit atunci cind erau noi, pe cind Golf' ul din imagini, foarte putin probabil ca se va ridica la asa valori. Si asta numai dintr-n singur motiv- n-are nume, si nici imagine de exclusiv, de premium brend. Cine nu-i deacord sa-mi explice de ce Phaeton care are aceeasi platforma cu A8 si nu este mai putin luxos, dar a costat mai putin, s-a vindut de 3-4 ori mai rau fata da Audi. Si aici sunt sume de pina la suta de mii, Ce sa mai spunem de un Golf de 5 mln. Vedeti ca pina si reprezentantii VW nu sint siguri ca vor avea comenzi, pentru ca folosesc expresia "daca"...
... lumea asteapta de la ei Golf'uri simple, si mai ieftine.

7
BMW317d 29 noiembrie 2013, 20:49 block
BMW317d
BMW317d
29 noiembrie 2013, 20:49

klasnii

0
060168910 29 noiembrie 2013, 22:02 block
060168910
060168910
29 noiembrie 2013, 22:02

IGOR COLESNIC

0
z-ion 29 noiembrie 2013, 22:50 block
z-ion
z-ion
29 noiembrie 2013, 22:50

Daca sa te gindesti ca face banii pentru puterea care o are atunci mai bine iti ei un Gt-R skyline in distruge usurel si costa de zeci de ori mai putin.

1
andreiadrian 30 noiembrie 2013, 02:09 block
andreiadrian
andreiadrian
30 noiembrie 2013, 02:09

VWgolf,este o masina de serie,in care sa nu uitam ca inceputul istoriei ,,golf,,a fost un automobil accesibil pt toti,eftin,bun si mult in kg,asta a fost scopul de baza a vw si a avut succes pina acum, ce drept ca golf 2 a fost cel mai reusit,,golf,,care si astazi se produce dupa cum stiu in america latina,asac eu pretuiesc golful f mult,dar nu chiar 5.5mln de dolari,de exemplu un vw golf R 32 e cel mai superb ,,golf ,,si costa pina la 28 mii de euro!!!!eu cred ca directorul executiv de la vw a visat ca a vindut un golf cu 5mln si a doua zi sa apucat safaca visul ralitate!!!!

0
a100 30 noiembrie 2013, 09:20 block
a100
a100
30 noiembrie 2013, 09:20

e frumos, dar nui specific pentru golf asa pret!

1
magic777 30 noiembrie 2013, 09:56 block
magic777
magic777
30 noiembrie 2013, 09:56

nu so vazut in video ca are motor de 503 cai putere) si asta pe drum bun
sa meraga pe drumurile noastre o sa ramine niste iepe lesinate)))

1
iGeam 30 noiembrie 2013, 22:04 block
iGeam
iGeam
30 noiembrie 2013, 22:04

wolksfagen insasi reprezinta un producator de masini accesibile dupa pret, raport balansat intre pret si calitate, deci fanii marcii sint din rindurile oamenilor care niciodata nu isi vor permite masina de 5 milioane... parerea mea personala

1
ketea 1 decembrie 2013, 16:44 block
ketea
ketea
1 decembrie 2013, 16:44

e o nimica toata, golf nu inseamna cai putere, e o masina sub mediu

0
sebastiancik 1 decembrie 2013, 19:40 block
sebastiancik
sebastiancik
1 decembrie 2013, 19:40

Nici o masina in lume nu merita asa bani,cu atit mai mult VW Golf. Porshe 911 turbo S, la pret de 180 000 euro iti ofera mult mai mult(viteza, acceleratie si dizain) decit acest Golf de 5,5 mln

0
mypc1 1 decembrie 2013, 21:36 block
mypc1
mypc1
1 decembrie 2013, 21:36

super dar pretul prea exagerat

0
înainte →
Greseli:

link la video

  • Linkul catre video nu este corect!